İnternet Dolandırıcılarına Dikkat

İnternette Villa Kiraya Veren Dolandırıcılara Dikkat

 

Tatil Villası Kiralarken Dolandırıcılardan Kendinizi Koruyunuz

Değerli Misafirlerimiz,

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesi ülkemizde turizm ve emlak sektörlerinin de gelişmesi ve dünyaya açılmasında önemli bir faktör olmuştur. Ancak gelişen teknoloji ve villa kiralama sektörüne artan talep beraberinde bir takım kötü niyetli insanların da ilgisini çekerek, internet üzerinden iyi niyetli olarak tatil yapmak isteyen kişi ve ailelerin bu  tip kötü niyetli kişilerce dolandırıldıkları görülmektedir. Konuklarımızın bu konuda aydınlatılmasını sağlamak ve tatillerine dair  rezervasyonlarını dikkatli bir biçimde güvenilir firmalardan yapmaları konusunda rehber olmak adına aşağıda önemle vurguladığımız kriterlere dikkatlerini çekmek isteriz.

Dolandırıcıların Kullandığı Yöntemler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Kiralanacak villanın fiyatları sektör fiyatlarının oldukça altındadır.
  • Sezon değerlerine göre artan – azalan fiyatlar yerine ilginizi çekmek için sabit fiyatlar uygulayabilmektedirler.
  • Firma, vergi dairesi ve oda kayıtları olmadan şahsi faaliyet gösterirler.
  • Medyada verdikleri ilanlarda belirtilen isimler ile ödeme talep ettikleri şahıs hesaplarına bağlı isimler farklılık gösterebilmektedir.
  • Medya ilanlarında belirttikleri fiyatları, yasal olmayan kazanç elde edebilmek adına çok esnetebilmektedirler.
  • Firma adresleri ilanlarının bunduğu siteden siteye farklılık gösterebilir ve hatta firma adresleri dahi bulunmayabilir. Şirket olmayan ve şirketin sabit adresi olmayan kişilerden villa kiralama hizmeti talep etmeyiniz ve herhangi bir ödeme gerçekleştirmeyiniz.
  • Sektörde ciddi faaliyet gösteren firmaların sözleşmelerini klonlayarak, sözleşme karşılığı ödeme isteyebilmektedirler. Bu tip sözleşmelerde şahsi bilgileri tam olarak belirtilse dahi şirket vasfı olmayan kişilerden kesinlikle kiralık villa hizmeti talep etmeyiniz ve herhangi bir ödeme yapmayınız.
  • Web siteleri üzerinden villa kiralama hizmeti sunan ciddi turizm ve emlak şirketleri, açık adresleri, sürekli ulaşabileceğiniz irtibat telefonları, firma sahibi ve çalışanlarına dair bilgileri net ve açık olarak belirtmektedirler. Belirtilen firma bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmeden rezervasyon ve ödeme yapmayınız.
  • Birçok web sitesinde ve sosyal medya kanallarında konuk değerlendirmelerini görebilirsiniz. Konuk değerlendirmeleri, firmaların sundukları hizmetler konusunda yol gösterici olabilmektedir. Dolandırıcı kişilerin genellikle web site ve sosyal medyada uzun dönem konuk değerlendirmesine haiz aksiyonlarını göremezsiniz.
  • Web sitesi ile dolandırıcılık yapan şahısların web sitelerinin kayıtlı olduğu isimler ile ödeme talep ettikleri isimler farklılık gösterebilmektedir. Bu durumda muhatap bulamayacağınızı veya sizleri kendilerinden farklı insanlarla muhatap etmek durumunda bırakmak istediklerini göz önünde bulundurunuz.

Önemli : Firma veya firma sahibi adına web sitesi bulunmayan, şirket olarak hizmet vermeyen, vergi kaydı bulunmayan şahıslardan kendi güvenliğiniz için kesinlikle tatil villası kiralama hizmeti talebinde bulunmayınız.